Kávés sodó recept. Vietnámi kávékülönlegességek Budapesten
Vietnámban a kávét desszertként is fogyasztják. A tojásos kávét nevezhetnénk akár folyékony tiramisunak vagy kávés sodónak is. Bár elsőre furcsának hangzik a tojás és kávé kombinációja, a párosításnak praktikus oka is van: a tojás megköti a keserű ízeket, így egy kevésbé savas, lágy ízvilágot kapunk.
Hozzávalók
A kávéhoz
2 tk cukrozott sűrített tej
2 db friss tojás sárgája
2 tk kanál méz
2 tk nádcukor
1,5 dl kávé
Elkészítés
1. Keverd el a tojássárgájákat a nádcukorral és a mézzel, majd kézi habverővel verd fel. Ha már kezd fehéredni, apránként add hozzá a sűrített tejet és addig habosítsd, amíg közepesen kemény lesz, és kissé kifehéredik.
2. Melegítsd át egy vastag falú üvegpoharat forró vízzel, töröld szárazra.
3. Készíts el egy adag forró espressot az átmelegített üvegpohárba.
4. Kanalazd a kávé tetejére óvatosan a krémes állagú tojáshabot.
Ha igazán autentikus vietnámi ízvilágra vágysz, akkor hagyományos filteres csepegtetéssel készítsd el a kávét. Az elkészült kávét szervírozhatod melegvizes vízfürdőbe állítva, így nem csak látványos, de hosszabb ideig melegen tudod tartani.
Vietnám olyan gasztrokedvenceket adott a világnak, mint a pho leves, a bánh mì szendvics, a bún chả és persze a vietnámi kávé.
A vietnámi kávékultúra alapja: robusta
1857-ben, egy francia lelkész jóvoltából érkezett Vietnámba az első kávécserje, ám ez arabica típusú volt és az időjárási adottságok nem kedveztek a termesztésének. Nem úgy a robusta esetében, amivel hamar sikereket értek el. Később a vietnámi háború persze visszavetette a kávéipart, ami körülbelül a ’90-es évekre tudott helyrerázódni. Mára Vietnám a világ második legnagyobb kávé exportőre, a robusta fajtában viszont ők a legelsők.
Türelem, kávét terem
Nem véletlen tehát, hogy az egész országban rengeteg a kávézó, a készítés pedig rituálévá érett.
„A viet kávé, az úgynevezett phin lecsepegtetése szinte relaxáló művelet, ad egy különleges pluszt a kávézáshoz: nem sietnek, nem csak felhajtják a feketét, hanem a kávézókban várják, hogy az asztaluknál készüljön el a serkentő reggeli ital, ami a cukrozott sűrített tejnek köszönhetően desszerté válik. Van, aki ezért Zen kávénak hívja.”
Nguyen Thuy Phuong nevéhez fűződik több budapesti ázsiai étterem italkínálatának összeállítása, melyekben már a vietnámi kávékultúra autentikus és újhullámos kávékülönlegességei is megtalálhatóak.
– Zen kávét phin filterrel készítünk, ami egy apró, pohárra helyezhető rozsdamentes acél szűrő, ami minden konyhában elfér, de még kempingezésnél is élhetőbb alternatívát nyújt. Részleteiben odafigyelést igénylő művelet a vietnámi kávé elkészítése, a mechanizmus része például, hogy a filtert át kell melegíteni a forró vízzel, ez pedig kicsit emlékeztet a kínai teaszertartások egyes lépéseire. Körülbelül 4-6 perc alatt készül el a kávéital és érdemes átlátszó poharat választani a lecsöpögtetéshez – így teljes az élmény, hogy figyelhetjük ahogy a gravitáció teszi a dolgát. Azért is csodálatos a vietnámi kávékészítés, mert kizárólag a filter szükségeltetik hozzá, nem kell több speciális és drágán beszerezhető eszköz. A phin az egyszerűségről és a „most” megéléséről szól.
Ajánló: Khan Food&Bar, Budapest
Fotó: Erdőháti Áron
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.