Minden európai nép konyhájában fellelhető a kocsonya. Györgyi receptje
A kocsonya hagyományos, minden európai nép konyhájában fellelhető hideg étel. A kocsonya készítésének az első írott receptje Franciaországban maradt fenn. Európa legrégebbi Le Viandier nevéhez kapcsolódó 1395-re datált receptkönyvében már szerepel a receptje – írja a Wikipédia.
– Nálunk nem a legköltséghatékonyabb megoldással készül, mivel a húsos változatot szeretjük, az általam elkészített kocsonya alapanyagai kiválthatók ugyanennyi mennyiségű körömmel és bőrrel – írja Györgyi.
Hozzávalók családi adaghoz
1 kg sertésköröm
1,2 kg bőrös hátsó csülök
1,2 kg füstölt hátsó csülök
4-5 nagyobb sárgarépa
2 fej vöröshagyma
1 fej fokhagyma
13 db babérlevél
só
10-12 szem bors
pirospaprika
víz
Elkészítés
Az összes húst egészben tegyük egy nagyméretű fazékba – nálam 12 literes fazékban készült. Öntsük fel vízzel és forraljuk fel. Forrás után mérsékeljük a hőfokot, a keletkező habot távolítsuk el a vízről. Fűszerezzük. A fokhagymát és babérlevet ne sajnáljuk, mivel ez a lelke a kocsonyának. Kevés pirospaprikát is tehetünk bele, hogy szép színe legyen. A sárgarépa és a hagyma héja is szép színt ad a kocsonyának; a vöröshagymákat egészben héjastól tegyük bele. A sóval óvatosan bánjunk, ha füstölt hús is került bele, kóstoljuk meg.
Sótlan kocsonyánál nincs rosszabb! A répák is egészben kerülnek bele, hogy ne essenek szét a hosszú főzés alatt.
Legalább 5-6 órán át főzzük. Evőkanálnyi mennyiséget kanalazzunk belőle egy kis tálba, tegyük hidegre, s ha pár perc alatt megköt, akkor jó a kocsonya, adagolhatjuk tányérokba.
Hagyhatjuk a fazékban is kihűlni. Ha a zsír megdermedt a tetején, könnyen eltávolítható a felesleges zsírréteg. Ezután melegítsük meg újra. Szedjük ki a húst belőle, tisztísuk meg a nemkívánatos részektől és osszuk el a tányérokban. A répát karikázzuk fel. Végül a meleg kocsonyalevet is adagoljuk a tányérokba.
Hűtés után 1-2 óra múlva már fogyasztható. Pirospaprikával, őrölt borssal, kevés ecettel vagy citrommal ízesíthetjük.
Mindent szeretek ami kreatív, fontos számomra, hogy valamit alkossak. Foglalkoztam ólomüveggel, kisebb kerámiákkal, lakberendezéssel… Aztán hirtelen felindulásból létrehoztam a Csak mert szeretem gasztroblogot, mert a főzést is kreatív tevékenységnek tartom. A receptek, ételek megörökítése a fotózást is behozta az életembe, így sikerült egy újabb szenvedélyt felfedeznem magamnak.