Miben vagy jó? Miben kellene magadat fejlesztened? Segítség önreflexióhoz. Pszichológus által összeállított kérdéssor
Minket, pszichológusokat gyakran ér az a vád, hogy túl sokat kérdezünk. Ha valakit ez idegesít, a szerkesztővel – most kifejezetten – kérjük, ne olvassa tovább ezt a cikket. Önfejlesztés témában következik most egy nagy csokor kérdés. A kérdések arra hivatottak, hogy önreflexióra sarkalljanak. Objektív válasz most egy sem lesz.
Arra kérlek, hogy próbáld megérezni, milyen közel vagy milyen távol van tőled, mennyire jellemzőek rád az alábbi állítások. Egyesek a hozzáállásodat, attitűdödet, mások a képességeid, vagy épp nézeteidet firtatják egytől egyig önmagadra vonatkozóan.
- Hogy vagy a hittel? Mennyire hiszel a világban, környezetedben, önmagadban? Kitartási értelemben mit láthatunk általában rajtad? Ha tükörbe nézel, akkor egy kitartó személyt látsz?
- Számodra mi a legnagyobb esszenciája saját életpályád építésének, saját előrejutásodnak, hangsúlyosan nem csak karrier értelemben?
- És az akarat? Van elég ambíció, eltökéltség, elszántság benned? Képes vagy egy egészséges énfókuszra, hogy megvizsgáld eddig életutadi alakulását? Adsz-e magadnak énidőt? Néha pihenési, néha önfejlesztési értelemben. Melyik idő a tiéd, ami csak neked van? Amikor igazán saját magad lehetsz, és hol töltheted ezt egyébként? Milyen térben valósulhat meg leginkább a testi-lelki elemeid feltöltődése?
- Hogy állsz énerő tekintetében? Önmagad megerősítésére tudsz szánni energiát és figyelmet? Mennyire tartod magad erősnek?
- Miként látod az akadályokat magad előtt? Csak akadályokat látsz, ha a jövőre gondolsz? Hogy tekintesz rájuk? Vajon van-e elég kapacitásod, felvértezettséged, hogy legyőzd őket? Mennyire tudod a rossz helyzeteket átkeretezni, és más színben látni vagy láttatni? Hajlandó vagy szükséges rossz dolgokat elviselni, hogy révbe érj?
- Mennyire vagy kereső típus? Vajon a válaszok után kutatsz, vagy pedig jó kérdéseket szeretnél először megtalálni?
- Koncentrálásban mennyire vagy jártas? Tudsz-e fókuszálni és igazán célkeresztbe helyezni bizonyos kardinális dilemmákat?
- Meglátod az új lehetőségeket? Bevállalsz-e eddig ismeretlen helyzeteket, személyeket? Vagy inkább csak, biztos, ami biztos alapon működsz nap mint nap?
- Hajlandó vagy kilépni a komfortzónádból? Akarsz egyáltalán küzdeni és vállalod a kihívásokat? Ha jelenlegi adottságaidat figyeled, akkor melyik szorul a leginkább fejlesztésre? Ha pedig visszatekintesz az életutadra, akkor melyek voltak azok az időszakok, amik igazán mintaértékűek, hogy erőt meríthetnél belőlük? Mi volt bennük a precedensértékű?
- Van-e példaképed? Ki ő? Miért épp őt választottad? A példakép megtalált téged, vagy te tudatosan kerested, választottad őt? Mi jellemzi a példaképedet? Hogy írnád le a fontos tulajdonságait?
- Van-e mottója a létednek, az életednek? Mi az a mottó, ami téged vezérel?
- És végső soron, bízol-e a jövőben, önmagadban, becsülöd-e saját magad és értékeled-e mindazt, amit eddig elértél?
- Mennyit mosolyogsz egy héten? A heti mosolyindexed mit mutatna, hogyha megnéznénk?
- Végezetül: elégedett vagy a válaszaiddal?
Tanácsadó szakpszichológus
Hiszem, mindig van másik út, mindig tehetünk mást, mint amit eddig tettünk. Épp ezért sokkal inkább mi határozzuk meg sorsunkat, mintsem a sors irányítaná életünk alakulását. Vallom, ha ez a belátás megszületik, csakis akkor lesz képes felszabadítani a személy azokat a külső és belső erőforrásokat, melyekkel beteljesítheti mindazt, amire hivatott; felismerve önnön felelősségét, s ráébred: a változás és a kiteljesedés kulcsa ő maga.