Milyen természetes anyagokkal színezhetők a saját készítésű natúrkozmetikumok, szappanok?
Rossz hírem van azok számára, akik szeretik a természetes alapanyagokból készült kozmetikumokat, szappanokat, ugyanakkor vonzódnak az élénk, neon színekhez. Ez a két jelenség sohasem találkozik össze, teljesen kizárják egymást. Egy natúr háziszappan sohasem fog ciklámenben vagy neonzöldben pompázni, ahogyan egy natúr fürdőbombának sem lesz királykék színe. Mégis hihetetlen lehetőségek tárházát vonultatja fel a természet, ha színezésről van szó!
Elkötelezett híve vagyok a természetes, prémium minőségű növényi olajoknak, illóolajoknak, ezért az általam előállított aromaterápiás natúrkozmetikumokban és natúr háziszappanokban sem fordulhatnak elő természetes színezékeken kívül más jellegű színkomponensek. (Még MICA-porok sem, aminek csak az alapja természetes pala, a szín sajnos vegyi.) Szerencsére a természet bőségesen ellát bennünket választási lehetőséggel. Íme, egy összefoglaló a legjobb természetes színezőkről!
Zöld agyag: halvány, földszínű zöldet kapunk a felhasználásával, ráadásul gyulladáscsökkentő és méregtelenít. Érdemes pakolást is készíteni belőle!
Csalánpor: egy picit élénkebb a színe a zöld agyagnál.
A csalánhoz hasonlóan bármilyen más zöld növény alkalmas színezésre: citromfű, rozmaring, oregánó…
Spirulina: kékeszöld színű alga, amely ásványi anyagokat, vitaminokat, fehérjéket tartalmaz és a klorofillnak köszönhetően zöld színű. A szappankészítők előszeretettel használják színezésre szép zöld színe miatt.
Piros – az, hogy a pirosnak milyen árnyalatát kapjuk, nagyban befolyásolja a színanyag termőhelye, mennyisége.
A pirospaprika és a paradicsom narancsvörös színt ad.
A homoki báránypirosító, alkanna gyökeréből készült port is használhatjuk színezésre. Bámulatos ajakápolót is készítettem már belőle! Szappanban inkább téglavörös árnyalatot ad, habár az irodalom rózsaszínről is beszámol, nekem ezt a színt még nem sikerült elérnem a felhasználás során.
A céklapor lilásvörös, de a szappanban, az erős lúgos környezetnek köszönhetően szürkésbarna árnyalatot „produkál”.
A festőbuzérpor is jó szappanhoz: rózsaszín, mályvás árnyalatok érhetők el vele. Gyapjú vagy selyem színezékéhez vörösespirosas vagy narancssárga színekre fest.
Ha a szappanba kávéőrleményt használsz, a szép barna szín mellett élvezheted a szemcsék radírozó hatását is! Nagyon kellemes, ahogy a zuhany alatt állva átmasszírozod vele a testedet, ezt érdemes mindenkinek kipróbálnia!
A kakaónak nem csak szép színe van, de a minőségi holland kakaópor kiváló antioxidáns hatású is egyben.
A fahéj és a szegfűszeg illatozik és szép barna színt ad.
A vörös agyag által vörösbarna színt kapunk krémben és szappanban is. Melegítő, fűtő hatású, fokozza a vérkeringést, regenerál.
A kurkuma Indiában fűszer. Remek színező! Csodálatos árnyalattal ajándékoz meg bennünket, a Nap aranybarna színével. Fürdőbombában élénkebb, szappanban földesnarancs árnyalatot ad.
A karotinport sárgarépából vonják ki, csodás, élénk sárga színt ad.
A sárga agyag halványsárgára színez – enyhén melegítő tulajdonságú, regeneráló.
A lilát sokan szeretik, ám sajnos 100 százalékban természetes módon lehetetlen igazi lila színt előidézni. Ha mégis sikerülne szintetikus színezőanyagok keverékével, a reprodukálással lesz a gond. Pedig sokan szeretnék, ha a levendulaszappan lila színben tündökölne…
Kék szín eléréséhez az indigó a megoldás.
Végül a fekete. Az aktív széntől minden koromfekete lesz! Mellesleg remek adszorbens, megköti a szagokat. Éppen ezért a szénszappan nem illatozik. Kiváló problémás, zsíros, aknés bőrre.
Szöveg, fotók Dr. Takács-Tóth Diána illóolaj-szakértő, vegyész
Web: www.herbatherapy.hu
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.