A passzívházakban nemigen kell fűteni! Az USA is felfedezte a német építési szabványt. Energiatakarékos ház Seattle-ből
Egyre több passzívház épül az USA-ban. A képeken látható 250 négyzetméteres modern családi ház is a német építési szabvány előírásai szerint létesült. A tervezők szerint 90 százalékkal kevesebb fűtési és primer energiát fogyaszt, mint a helyi építési szabályzat alapján újonnan létesült épületek.
A modern, energiatakarékos passzívházat a darmstadti Passivhaus Institut minősítette, vagyis minden szempontból megfelel a szabvány támasztotta követelményeknek.
A családi ház Seattle-ben valósult meg 2015-ben. A város az USA északnyugati partvidékén fekszik, Alaszka kapujaként szokták emlegetni; a telek enyhék, a nyarak kellemesek, a hőmérséklet-ingadozás alacsony. Sok eső esik egész évben, így építészeti szempontból a csapadékvíz elvezetése, a csapadék elleni védelem jelent kihívást.
A ház egyedi kivitelű homlokzati burkolatához helyi építőanyagot – cédrust – használtak. A nagyméretű, kiváló hőszigetelésű ablakok (passzívház-komponensek) és a fehér belső falfelületek a természetes fény maximalizálását szolgálják. A hővisszanyerős szellőztetőrendszer folyamatosan friss és tökéletesen szűrt levegőt biztosít minden helyiségben – az épületszerkezet légtömör.
A fotók kattintással nyithatók meg nagyobb méretben
Egy passzívházban télen sem kell horribilis fűtésdíjjal számolni; magyar passzívház-tulajdonosok állítják, hogy a fűtés havi 2-4 ezer forintból megúszható. Információink szerint a 2009-ben Szadán megépült első magyar minősített passzívház is évek óta megbízhatóan, alacsony rezsiköltséggel üzemel.
Nemzetközi Passzívház Adatbázis >>
A német Passzívház Intézet által működtetett adatbázisban jelenleg 23 magyar minősített passzívház található – ennél jóval több minősített passzívház épült Magyarországon.
Gyakran ismételt kérdések a passzívházról >>
Forrás: www.mb-architecture.com | Fotók: Shea Pollard

Alapító-főszerkesztő
Több mint két évtizedet töltöttem az írott média világában, szinte minden klasszikus sajtóműfajban kipróbálhattam magam újságíróként, szerkesztőként. 2006-2012 között leginkább építészeti szakújságíróként, PR-szakemberként voltam aktív, szakmai kiadványok és rendezvények létrejöttében közreműködtem.
Az eletszepitok.hu weboldalt 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszakanyarodtam eredeti hivatásomhoz; gyermekjóléti alapellátás keretében általános és középiskolásokkal foglalkozom, prevenciós, edukációs, pályaorientációt támogató foglalkozásokat tartok, érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a szociális kompetenciafejlesztés és a készségfejlesztés áll. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetben szereztem mesterdiplomát, okleveles szociális munkás, felsőfokú intézményi kommunikátor, újságíró és kiadványszerkesztő képesítésekkel rendelkezem.