Ramen. A japánok mennyei tésztalevese
A ramen a japán konyha egyik világhírű specialitása. Alapja eredetileg egy kínai tésztaleves, amit hosszú időn át finomított, saját ízlésére formált a japán konyha. Japánban minden étterem kínálatában megtalálható, sőt, utcai kifőzdékben is készítik. Instant változatban is elérhető világszerte. A frissen főzött ramen az igazi. Az elkészítése időigényes, de megéri vele foglalatoskodni. Rengeteg „eredeti” recept található a neten. Mondhatni, ahány ház, annyi ramen.
A hozzávalók egy része idegen a magyar konyhától, de ázsiai boltokban a különlegesebb összetevők – miso paszta, nori, noodles, azaz rámen tészta – beszerezhetők. Érdekességként: Japánban szakét és rizsbort is adnak a leveshez.
Hozzávalók
fél kiló sertéscomb
3 liter alaplé (receptje lentebb)
4 evőkanál szójaszósz
4 evőkanál miso paszta (elhagyható)
2 algalap (nori)
kb. 10 fej szárított shiitake gomba
1/3 mokkáskanál shichimi togarashi – japán fűszerkeverék (összetevői: durvára őrölt piros chili paprika és narancshéj, szecsuáni bors, mák, fekete szezámmag, tamarind, hínár)
adagonként 1 puhára főtt tojás félbevágva (pácolva, félbevágva tálaláskor tesszük a levesbe)
babcsíra (konzerv változatban is beszerezhető)
1 csokor zöldhagyma apróra vágva
1 póréhagyma apróra vágva
friss koriander apróra vágva (ha be tudjuk szerezni)
noodles vagy ramen tészta (friss és szárított is kapható) vagy üvegtészta
szezámmag (fehé és fekete szezámmag)
Elkészítés
Alaplé elkészítése
Hozzávalók 3 liter alapléhez
2 fej vöröshagyma meghámozva, vastagon felkarikázva
3 gerezd fokhagyma
fél kisujjnyi gyömbér meghámozva vékony szeletekre vágva
2-3 meghámozott, kisebb darabokra vágott, hosszában negyedelt sárgarépa
2-3 meghámozott, kisebb darabokra vágott, hosszában negyedelt sárgarépa fehérrépa
3 szál angolzeller vagy 1 közepes zellergumó meghámozva, félbevágva
3 babérlevél
10-15 egész fekete bors
1 teáskanál só
A ramen elkészítése
Először is főzzük meg a tojásokat, 6-7 percig elég főzni, így kellően lágy marad a sárgája. Főzés után rögtön tegyük hideg vízbe a tojásokat, ha kihűltek, pucoljuk meg, majd tegyük őket egy kisebb tálba és öntsünk rá kb. 1 deci szójaszószt. Időnként forgassuk meg a tojásokat a szószban, így pácoljuk 2-3 órán át.
Az algalapokat áztassuk 2 liter langyos vízben legalább egy órán át.
A leszűrt alapléhez adjuk hozzá a fűszerkeveréket, a szárított gombát, az alga áztatólevét, közepes lángon főzzük.
A sertéscomb mindkét oldalát felhevített serpenyőben pirítsuk meg, majd tegyük a levesbe. Főzzük legalább másfél órán át.
Amikor kész, szűrjük le, és ezután tehetünk bele 2-3 evőkanál miso pasztát (ez el is hagyható). Ha miso pasztát használunk, a leves sózására érdemes figyelni, mivel a paszta alapból sós.
A húst hagyjuk kihűlni, majd vágjuk vékony szeletekre.
Tálalás előtt forrázzuk le a noodles-t, a tésztát sós vízben (vagy készítsük el a csomagoláson feltüntetett leírás szerint).
Tálalás: tegyünk mély levesestálba tésztát, majd merjük rá a forró levest, tegyünk bele babcsírát, a shiitake gombát, felcsíkozott nori-t (algalapot), húst, félbevágott tojást. A tetejét szórjuk meg gazdagon apróra vágott újhagymával korianderrel. A levest kevés szezámmaggal és szójaszósszal is ízesíthetjük.
Fotók: Joanna Wielgosz/Pixabay
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.