Római tálban sült vadkovászos krumplis cipó
A vadkovász vagy vadélesztő víz és liszt keverékéből készülő, élesztőmentes tésztaemelő anyag. Ősanyáink ezt használták, amikor még nem létezett az élesztő. A természetes kovásszal készült kenyereknek, péksüteményeknek lelke van, és ízre savanykásabbak, teltebbek, tésztájuk nedvesebb tapintású. Cseppet sem hasonlítanak felfuvalkodott bolti társaikhoz.
A vadkovász elkészítése pár napot vesz igénybe, de onnantól kezdve már bármikor használhatjuk kenyérkészítéshez. Fontos, hogy elfogadjuk, az első kenyereink nem lesznek tökéletesek, hiszen a vadélesztőnek erősödnie kell. Minél többet használjuk, annál hamarabb megerősödik, és nem fog csalódást okozni. A kenyér vagy egyéb péksütemény megdagasztása ugyanannyi időt vesz igénybe, mint az élesztős tésztáké, tehát pillanatok alatt megvan, csupán a kelesztési idő tart jóval tovább. Amikor azonban a vadélesztőnk már elég erős, akkor a kelesztési idő is lecsökken valamelyest, de az előkészületeket nem számítva összességében 3-4 órába telik, mire a kenyér sütőbe kerül. Aki veszi a fáradságot, az nem fogja megbánni, ha nekikezd a vadkovászos kelt tészták sütésének, mert nagyszerű kalandban lesz része – megtapasztalhatja, milyen finom és igazi kenyereket ettek eleink. Bármilyen kelt tészta elkészíthető ilyen módon, többek között ez a krumplis kenyér is. A római tálban való sütés pedig jó kis kaland, enyhén „kemencés” ízt ad a kelt tésztának.
Vadkovászos krumplis cipó római tálban sütve
Hozzávalók 1 cipóhoz
10 dkg vadkovász + 1 dl víz + 10 dkg kenyérliszt
45 dkg kenyérliszt
15 dkg főtt, áttört krumpli
1 csapott ek só
1 mk cukor
kb. 2 dl burgonya főzőlé
kevés napraforgó olaj a tál kikenéséhez
Elkészítés
1. Az előkészítéshez előző este a befőttes üvegben lévő vadélesztőnkből kiöntünk 10 dkg-ot, alaposan elkeverjük 1 dl vízzel és 10 dkg kenyérliszttel és letakarva hagyjuk egy egész éjszakán át.
2. Másnap megtisztítjuk a krumplit, kockákra vágjuk és annyi vízben, amennyi ellepi, puhára főzzük.
3. Leszűrjük, a krumplit villával áttörjük és a főzőlével együtt langyosra hűtjük.
4. A kelesztőtálban lévő vadélesztőre rászitáljuk a lisztet, hozzáadjuk a sót, a cukrot, valamint a főtt krumplit, és a főzőlével együtt lágy tésztává dagasztjuk. Letakarva, meleg helyen negyed órát pihentetjük, majd ismét megdagasztjuk.
5. Letakarjuk, meleg helyre tesszük 1 órára, ezután enyhén belisztezett felületen egymásra hajtjuk a tésztát fentről le, lentről fel, ill. jobbról és balról, és – hajtással lefelé – kilisztezett kelesztőtálban, letakarva pihentetjük 1 órát.
6. Ezután még egyszer elvégezzük ugyanezt a műveletet.
7. Az összesen 3 órás kelesztési idő leteltével enyhén lisztezett felületen cipóvá formázzuk (ki-ki a maga bevált módszere szerint), majd beletesszük a kiolajozott római tálba, letakarjuk és hagyjuk, hogy kb. 1,5 óra alatt másfélszeresére keljen.
8. Közben a római tál fedelét 1 órára hideg vízbe áztatjuk, hogy jól átnedvesedjen, a sütőt pedig hőlégkeverésesre állítjuk és előmelegítjük 230°C-ra.
9. A kenyér tetejét megkenjük vízzel, éles késsel bevágjuk, sütőbe toljuk, a hőt 200°C-ra mérsékeljük és a cipót így sütjük 30 percet.
10. A hőfokot ismét lejjebb vesszük 180°C-ra és a kenyeret fedő nélkül sütjük még kb. 30 percig.
11. Kivesszük a formából, megkenjük vízzel és rácson hagyjuk kihűlni.
Jó étvágyat!
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.