Egy 16 éves cukrászmesternek köszönhetjük a Sacher tortát. Az eredetinek tartott receptet ismertetjük
A Sacher tortát 1832-ben alkotta meg Franz Sacher bécsi cukrászmester Metternich herceg számára. Sacher ekkor mindössze 16 éves volt. A torta azóta is az egyik legkedveltebb osztrák specialitásnak számít, s ez az egyik legismertebb torta a világon. Sokan állítják, hogy ismerik az eredeti receptet; nem tudni, hogy a számtalan jobbnál jobb variáció közül melyik hasonlít leginkább az eredeti cukrászremekre. A jó Sacher titka a házi baracklekvártól szaftos kakaós tészta, melyet puha étcsokoládé borít. Hagyományosan tejszínhabbal tálalják.
Aki igazi Sacher tortára vágyik, érdemes felkeresnie a Bécs belvárosában található Hotel Sachert, pontosabban a hotelhez tartozó Café Sachert, melyet 1876-ban alapított Franz Sacher fia, Eduard. Itt őrzik a torta titkos receptjét, a torta a kávézó kiemelt specialitása. A torta persze másutt is kapható, és házilag is elkészíthetjük. Az alábbi recept állítólag a Sacher szakácskönyvből származik, bár ennek ellentmond a Café Sacher állítása, mely szerint máig titkos recept alapján készítik az osztrák specialitást.
Hozzávalók 22-24 centi átmérőjű tortaformához
140 g szobahőmérsékletű vaj
110 g porcukor
fél vaníliarúd kikapart belseje
6 tojássárgája
6 tojásfehérje
130 g étcsokoládé
110 g kristálycukor
140 g finomliszt
csipet só
kb. 200 g sárgabaracklekvár
vaj és liszt a sütőformához
tejszínhab
Csokoládé bevonathoz
200 g kristálycukor
125 ml víz
150 g étcsokoládé
Elkészítés
A puha vajat a porcukorral és a vaníliával keverjük krémesre. Fokozatosan adjuk hozzá a tojássárgáját, és keverjük ki habosra. Eközben a csokoládét vízgőz felett olvassuk fel.
A tojásfehérjét a kristálycukorral és csipetnyi sóval verjük nagyon kemény habbá. Adjuk hozzá a megolvasztott csokoládét, kezdjük óvatos mozdulatokkal keverni, közben apránként adjuk hozzá a lisztet. Végül a két masszát lassan öntsük egybe, folyamatosan keverve.
A tésztát öntsük kivajazott, lisztezett tortaformába.
170-es hőfokon előmelegített sütőben süssük kb. egy óráig. Az első negyed órában a sütőajtót résnyire hagyjuk nyitva.
Ha megsült, borítsuk ki a tortaformából, majd hagyjuk teljesen kihűlni. (Miközben hűl, egyszer fordítsuk meg.)
Ha kihűlt, vágjuk ketté a tortát. Kenjük meg baracklekvárral a kettévágott rész mindkét oldalát; ragasszuk össze, majd kenjük meg lekvárral a torta tetejét és a szélét is. Miután megkentük a lekvárral, hagyjuk kicsit állni.
A bevonathoz az étcsokoládét törjük kis darabokra. A cukrot tegyük a vízbe és forraljuk fel. Hagyjuk kicsit hűlni, majd adjuk hozzá a csokoládét. Ha a csoki elolvadt, öntsük a tortára a mázat és spatulával gyors mozdulatokkal simítsuk el a teljes felületen. (Ha a cukros oldalt túl meleg, a bevonat matt lesz, ha túl hideg, akkor pedig ragad, ezért figyeljünk a máz hőmérsékletére.)
Szobahőmérsékleten hagyjuk a tortát 1-2 óráig, majd hűvös, sötét helyen tároljuk. Hűtőbe ne tegyük, mert a csokoládémáz könnyen vizesedik, a torta veszít az élvezeti értékéből.
Tejszínhabbal tálaljuk.
Fotó: i dolci di gemma
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.