Spenótos wassant tangzhong módszerrel
Spenótos-juhtúrós tekercs. Tangzhong technikával készült, a módszert korábban ismertettük. A tangzhong technikával készült péksütemények nemcsak látványosak; az Ázsiából származó praktikát kenyerekhez, péksüteményekhez alkalmazzák. A tangzhong módszerrel készített tészták sütés után három nap múlva is puhák, foszlósak maradnak.
Yvonne Chen mutatta be először a módszert a Bread Doctor című könyvében, azóta futótűzként terjed a világban. Lényege, hogy a liszt és víz 1:5 arányban való keverékét 65 fokra melegítjük, így kapunk egy fényes, sűrű zselészerű anyagot, amit a tésztához kell gyúrni. Hőmérő nélkül is elkészíthető – a besűrűsödött tangzhong barázdákat hagy az edényben. Ha a fakanalat végighúzod az anyagon és a barázdában látod az edény alját, a tanzhong elkészült. A keverék három napig felhasználható – ha kihűlt, fóliával célszerű letakarni, hogy ne bőrösödjön. Ha hűtőben tárolod, arra kell ügyelni, hogy felhasználáskor a tangzhong szobahőmérsékletű legyen.
Hozzávalók
Tangzhonghoz
4 dkg liszt
1,6 dl víz
Töltelékhez
40 dkg fagyasztott paraj
2 tojásfehérje
6 dkg liszt
1,2 dl tej
3 gerezd fokhagyma
1 kk só
frissen őrölt bors
kevés szerecsendió
10-15 dkg juhtúró
3 dkg vaj
Tésztához
20 dkg tangzhong
60 dkg liszt + 2 dkg a gyúráshoz
1 csomag szárított élesztő
1,5 tk só
1 tk cukor
2 tojássárgája
2 dl víz
1 tojás kenéshez
Elkészítés
Tangzhong
Mérd ki a 4 dkg lisztet és a 20 dkg vizet egy kis lábasba, keverd el csomómentesre és kezd el főzni. Addig főzd és keverd, amíg eléri a 65 fokot. Amikor elérte a hőfokot, elkészült. Ha nincs hőmérőd, addig főzd, amíg a fakanál barázdákat kezd el húzni a keverékben. Az elkészült masszát zacskóban tárolom felhasználásig.
Spenótos töltelék
Olvaszd ki a spenótot, majd tedd szűrőbe és csepegtesd le.
A 2 tojásfehérjét keverd ki a liszttel, add hozzá a spenótot és a tejet, keverd csomómentesre. Tedd fel főzni takarékon, sózd, borsozd, reszeld bele a fokhagymákat és a szerecsendiót. Folyamatos kevergetés mellett hagyd besűrűsödni, s amikor összeállt, keverd hozzá a juhtúrót és a vajat. Ha szükséges, sózd, fűszerezd.
Kanalazd a masszát egy tiszta zacskóba, lapogasd vékony téglalappá. Fektesd tálcára és tedd a hűtőbe. (Felhasználás fél órára a mélyhűtőbe tettem, mert puhának találtam.)
Tészta
Az élesztőt add 2 dl langyos vízhez, a cukorral együtt. Pár percet hagyd dolgozni, amikor apró kis buborékok képződnek rajta már használhatod.
Egy nagy tálba mérd ki a lisztet és a többi hozzávalót. Add hozzá a tangzhongot, az élesztős keveréket, alaposan dolgozd össze, majd borítsd lisztezett deszkára és gyúrd össze. A munkafelületet lisztezd folyamatosan, mert a tészta kissé ragacsos.
Ha kész, tedd vissza a tésztát a tálba, takard le és hagyd a duplájára kelni.
Összeállítás
A megkelt tésztát nyújtsd ki nagy téglalappá. Lisztezd a munkafelületet, nehogy leragadjon.
A spenótról vágd le ollóval a zacskót, de az alján hagyd rajta. Nyúlj alá, fordítsd a kinyújtott téglalap közepére és ekkor húzd le róla a nejlont.
A tészta két szélét hajtsd középre, nyomkod össze a széleit.
Fordítsd el 90 fokkal, nyújtsd ki megint egy nagy téglalappá és ismét hajtsd középre a két szélét, majd hosszában is hajtsd ketté.
Megint nyújtsd ki, ekkor egy hosszú csíkot kapsz. Vágd háromszögekre és tekergesd fel.
Fektesd magad elé a háromszöget és kézzel nyújtsd meg hosszában. Óvatosan, ne erővel. A szélesebbik felénél kezd el feltekerni, de közben mindig húzz egyet a hegyes végén, így lesznek ilyen kis ducik a csigák. Ez kissé pepecselős munkafázis, a spenót maszatol.
A tekercseket sorakoztasd sütőpapírral bélelt tepsire, kend meg egy felvert tojással, majd előmelegített sütőben 170-es hőfokon süsd 20-25 percig.
Mindent szeretek ami kreatív, fontos számomra, hogy valamit alkossak. Foglalkoztam ólomüveggel, kisebb kerámiákkal, lakberendezéssel… Aztán hirtelen felindulásból létrehoztam a Csak mert szeretem gasztroblogot, mert a főzést is kreatív tevékenységnek tartom. A receptek, ételek megörökítése a fotózást is behozta az életembe, így sikerült egy újabb szenvedélyt felfedeznem magamnak.