Ropogós vitaminfalatok: nyers zöldségek mártogatóval
Kalóriaszegény vitaminbomba zsenge zöldségekből. Egészséges nass, fogyókúra idején vacsora, melyet önmagában, abonettel vagy puffasztott rizzsel, búzával fogyaszthatunk. Kiadós étkezések után helyettesíthetünk vele egy-egy főétkezést. Hatásos akkor is, ha a vitaminraktárainkat szeretnénk feltölteni.
Angol zeller – szárzeller
Az angol zellerről korábban már írtunk. Kutatások igazolják, hogy az angol zeller hatékonyan képes csökkenteni a vérnyomást, Ázsiában régóta használják erre a célra. Természetesen célszerű orvosi segítséggel feltérképezni, hogy mi áll a magas vérnyomás hátterében: egy másik betegség kísérőbetegségéről van-e szó, vagy a helytelen életmód, étkezési szokások, a túlzott sóbevitel következményeként alakult ki a hipertónia. Amennyiben az utóbbiról van szó, az angol zeller fogyasztása igazoltan hatásosnak bizonyul.
Napi 3-4 szál angol zeller fogyasztását ajánlják. A levelei és a szára is felhasználható. Zöldségpréssel kinyerhetjük a levét, így is hatásos, de frissen – zöldségekkel, salátákkal, gyümölccsel keverve – is jó. Változatosan felhasználható: grillezhetjük, levest, krémlevest főzhetünk belőle, apróra vágott leveleiből fűszervajat készíthetünk. Nem mindenki szereti, mivel íze karakteres, erősen fűszeres, de gyümölcsökkel keverve kevésbé erőteljes, az almához kifejezetten jól passzol.
A zellerkúrát érdemes hetekig folytatni, és mérni a hatását.
Retek
A retek magas C-vitamin tartalma erősíti szervezetünk ellenálló képességét, de segíti a bőr, a csontok, a fogak és a fogíny egészségének megőrzését is. Jelentős mennyiségben tartalmaz A- és B-vitamint, foszfort és különböző nyomelemeket is. Mustárolaj-glikozidjai antibakteriális és gombaölő hatásúak, ezért kiválóan alkalmas a megfázás és cseppfertőzések megelőzésére (oldja a nyákot és csillapítja a köhögést). Serkenti a májfunkciókat, és az epekiválasztást, rendszeresen fogyasztva megelőzheti az epekő képződését.
A retek Káliumban gazdag, de Nátriumban szegény, emiatt (ha nem sózzuk meg túlságosan) kiváltképp javasolt magas vérnyomásban szenvedőknek. Magas rost- és alacsony energiatartalma miatt pedig a fogyokúrázók is bátran fogyaszthatják. A népi orvoslás úgy tartja, hogy jó a reuma, az ízületi gyulladások, a köszvény, valamint a tavasszal kialakult virágpor-allergiák tüneteinek kezelésére is.
Pritamin- vagy kápiapaprika
A pritamin paprika és a kápia paprika gazdag fontos ásványi anyagokban, jelentős a kálium, a foszfor és a kalcium, valamint Béta-karotin tartalma, bioflavonoidokat is tartalmaz, melyek semlegesítik a szabad gyököket, így védelmet nyújtanak a daganatok ellen. Gazdag A-, B1- és B2-vitaminban is, jelentős továbbá (10-12%) a cukortartalma, melynek 90 százaléka szőlőcukor. Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudós frissen szedett fűszerpaprikából állított elő C-vitamint. Kiderült, hogy a zöld színű terményekben 175 mg, a sárgákban 250 mg, a pirosakban pedig 340 mg Cvitamin van 100 grammra számolva, tehát minden zöldségféle közt a paprika a leggazdagabb vitaminforrás, négyszer-ötször annyi C-vitamint tartalmaz, mint a citrom.
Zsenge sárgarépa
A sárgarépa élettani szempontból magas bétakarotin-tartalma miatt fontos zöldségnövényünk, de más karotinokban is bővelkedik (pl. alfa-karotin). Rendszeres – túlzásba nem vitt – fogyasztásával csökkenthető a vér alacsony bétakarotin-szintje, egyes rákbetegségek kockázata. A sárgarépa jelentős antioxidáns, véd az ún. szabad gyökök károsító hatásával szemben. Szervezetünk a béta-karotint A-vitaminná alakítja át, ami fontos a jó látás és a nyálkahártyák egészsége szempontjából. Az A-vitamin hiányának az egyik legelső tünete a farkasvakság; már napi egy sárgarépa is elegendő lehet a szürkületi látás helyreállításához. A legtöbb zöldségfélével ellentétben, a sárgarépa főzve táplálóbb. A nyers sárgarépa bétakarotin-tartalmának negyedét tudja hasznosítani a szervezetünk.
A fotókon látható mártogatóhoz 1 kis doboz tejfölbe kevertünk 3 gerezd fokhagymát. A fokhagyma javítja a szív és az érrendszer működését, antibiotikus és emésztést elősegítő hatású, védelmet nyújt a rákkeltő anyagokkal szemben.
Kapcsolódó összeállítások
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.