A szabad élet boldogító illúziója. Demenciában szenvedő idősek számára létesítettek kisvárost Hollandiában
Bizonyára sokan ismerik a Truman Show c. filmet. Jim Carrey alakítja a főhőst, aki nem sejti, hogy a kisváros, ahol él, nem más, mint egy óriási filmstúdió, ő maga pedig egy népszerű valóságshow főszereplője és a kamerák minden lépését figyelik…
Sokan hasonlítják a Truman Show-hoz Hogeweyket, a holland kisvárost, pedig teljesen más a koncepciója, és fontos társadalmi üzenete van. A lakóövezetet idős embereknek hozták létre, akik demencia miatt állandó felügyeletre és ápolásra szorulnak. A hasonlat alapja az, hogy a Hogeweykben élők nem (feltétlenül) vannak tisztában azzal, hogy a napjaik egy speciális egészségügyi intézményben – idősek otthonában telnek, egyszerűen csak élik, élhetik az életüket egy nyugodt kisvárosi miliőben.
A demenciáról
A szellemi képességek kóros mértékű elvesztésével járó demencia világszerte súlyos problémát jelent. Európában több mint 7 millió, Magyarországon legalább 160-200 ezer ember lehet közvetlenül érintett (pontos adatok nem állnak rendelkezésre). A világon becslések szerint 44 millió ember szenved Alzheimer-kórban. Az betegek ápolását vállaló hozzátartozók nagy része erős érzelmi válságként, stresszként éli meg szeretteik állapotát – olvasható a www.felejtek.hu weboldalon.
Hogeweyk
Az egyedülálló intézményes ellátási formát 2018 elején vezették be Észak-Hollandiában, a Hogeweykben kialakított falu több mint 150 betegnek nyújt biztonságos, élhető otthont. A lakók – amennyiben állapotuk megengedi – önálló háztartást vezethetnek. Többféle épülettípust alakítottak ki, a lakók korábbi életformája, érdeklődési köre szerint – a házak, a lakások és a közvetlen környezet megjelenése az életmódra összpontosít.
A betegek szabadon mozoghatnak a környéken, miközben védett környezetben állandó felügyelet alatt állnak. A falu változatos kialakítású, különböző kültéri terekkel. A körút mellett például számos üzlet található, posta, kávézók és éttermek is; gyönyörű kerteket, parkokat alakítottak ki, hogy a betegek megélhessék az évszakok változását. A falunak temploma is színháza is van.
A speciális idősek otthona a magánélet és függetlenség élményét (vagy inkább „illúzióját”?) nyújtja. Fontos társadalmi üzenetet közvetít. Azt, hogy minden embernek joga van az élethez és az emberi méltósághoz. A holland példa alapján hamarosan Ausztráliában és az USA-ban is létesül demens betegek számára lakóotthon.
Több mint 20 évet töltöttem az írott média izgalmas világában. Szerettem volna kimaradni a nagy médiaátrendeződésből, 8 éve ezért hoztam létre ezt a független felületet. A magazin kitartó munka és elköteleződés eredménye, család, munka mellett, szabadidőnk terhére gondozzuk alkotótársaimmal.
Ambivertált vagyok, azaz kevert típus, de jellemzőbb rám az introvertáltság. A kreativitás gyerekkorom óta szerves része az életemnek. Családcentrikus vagyok, szeretem a könyveket, gyűjtőként minden könyvespolcot „kinövök”. Vonz a film, a színház, az építészet világa is. Szeretek úton lenni, új helyeket felfedezni.
A gyermekvédelmi alapellátásban dolgozom; szociális munkás, intézményi kommunikátor, újságíró, kiadványszerkesztő képesítésekkel rendelkezem. Megszerzett tanúsítványaim: szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel (Igazgyöngy Alapfokú Művészeti Iskola módszertana); az iskolai bántalmazás megelőzése és kezelése serdülőknél (ENABLE program); gyermekút a kora gyermekkori intervenciós ellátórendszerben. Jelenleg a Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézet végzős MA-hallgatója vagyok, kutatási területem az iskolai mentálhigiéné.
Ide írhatod a véleményed!
Want to join the discussion?Feel free to contribute!