Ki itt belépsz, hagyj fel minden reménnyel? Fekete pont. Mélyre megy Szimler Bálint filmje
2024. szeptember 19-étől látható a mozikban a Fekete pont c. magyar filmdráma. Szimler Bálint a saját forgatókönyvét vitte vászonra. Ez az első nagyjátékfilmje, és az augusztusi Locarnói Nemzetközi Filmfesztiválon három díjat elnyert. A zsűri Mészöly Annát választotta a legjobb színésznek, Szimler Bálintot pedig egy különdíjjal és a független kritikusok zsűrije által kiosztott Legjobb Rendező díjjal jutalmazták.
A 37 éves rendező a kilencvenes évek végén volt annyi idős, mint a történet főhőse, az ötödikes Palkó. Sok víz lefolyt azóta a Dunán, de azok a mechanizmusok, melyeket a film kibont, 2024-ben is nagyon ismerősek. Sajnos.
Sejthető volt, hogy a Fekete pont nem egy vidám film, az kevésbé, hogy ennyire „kényelmetlen” lesz nézni. Abszurditásukban is hiteles jeleneteken keresztül mutatja be, hogy a tanult tehetetlenség, az abúzus a köznevelés sajátja. A simulékonyság ebben a rendszerben erény, az „ellenállókat” szenvtelenül kiveti magából.
Elég frusztráló, hogy a groteszk ábrázolásmód nem hatásvadász filmes bravúr. Nem idegen, a groteszk a valóság maga. A gyerekek pedig belenevelődnek. Ezzel a szemüveggel nézve a köznevelés abuzált gyerekek sokaságát „termeli ki”, melyben a túlélni, érvényesülni próbáló bántalmazók is egy beteg, önmagába kövült rendszer félresiklott áldozatai.
A Fekete pont sok ember érzékenységét felpiszkálhatja, legyen bár szülő vagy pedagógus vagy oktatásban már nem érintett szemlélő… Szimler Bálint ütős filmet készített; élethű szülői, tanári karaktereket vonultat fel.
A filmbéli történetnek nincs feloldása – ebből az önmagát fenntartó és újratermelő rendszerből szabadulni lehetetlen. Hazudjuk (?) azt, hogy ez csupán Palkó kálváriája.
Józanító, ébresztgető, érzékenyítő film, érdemes megnézni.
A film adatlapja: mafab.hu/movies/fekete-pont
***
A közoktatás, köznevelési rendszer sajátos működése az utóbbi időszakban több remek magyar nagyjátékfilm témáját adta. A Magyarázat mindenre c. film – Reisz Gábor rendezett -, 2023-ban a Velencei Filmfesztivál legjobb filmje lett, emellett a Chicago Nemzetközi Filmfesztiválon is elnyert két rangos díjat (legjobb film, legjobb forgatókönyv).
Az egy meghurcolt tanár drámáját bemutató, valós eseményeken nyugvó Elfogy a levegő 2023-as magyar filmdráma a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon tarolt. Moldvai Katalin rendező film három díjat nyert (elsőfilmes szekció fődíja, Nemzetközi Filmkritikusok Szervezetének díja, fiatal filmes újságírók zsűrijének díja). A film elérhető a Netflixen.
Németország is kiállt nemrég egy letaglózó iskolai történettel, az Oscar-díjra nevezett Tanári szoba c. film is nagyot ment, 2023-ban elnyerte a legjobb európai filmnek járó LUX közönségdíjat, valamint a Német Filmdíj legjobb film, rendezés, női főszereplő, forgatókönyv és vágás díját.
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.