Hogyan lélegeznek a növények? Egyszerű kísérlet a fotoszintézis érzékeltetéséhez, nem csak gyerekeknek!
A növények lélegeznek, oxigént termelnek. Megfelelő körülmények mellett képesek előállítani saját táplálékukat, ezt a folyamatot nevezzük fotoszintézisnek.
Amikor a víz, a levegő, a növényeket zöldre színező klorofill, valamint a napfény együttesen jelen van, a növény képes elkészíteni a saját táplálékát.
A szén-dioxid a levelek fonákján lévő tűhegynyi lyukakon, a légzőnyílásokon kerül be a növényekbe. Napfény és klorofill segítségével vízből és szén-dioxidból készítik el a táplálékukat. Ez a táplálék valójában egy cukorféleség, amit a növények keményítővé alakítanak. Az oxigén e folyamat melléktermékeként kerül a levegőbe.
Ha szeretnéd láthatóvá tenni a folyamatot, végezd el az alábbi kísérletet! Csupán egy üvegpohárra vagy befőttes üvegre, egy falevélre, vízre lesz szükséged és napfényre.
Az üveget vagy a poharat töltsd meg vízzel, majd tedd bele a levelet úgy, hogy a víz teljesen ellepje. Tedd napos helyre és hagyd ott legalább egy órára.
Mit tapasztalsz?
Ezernyi apró buborék jelenik meg a levél felszínén, valamint az üveg belsejében. Ugye, milyen érdekes?
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.