Hogyan döntsük el, milyen fűtőberendezést használjunk a melegvíz-ellátásunkhoz?
A használati meleg vizet előállító rendszer kulcskérdés, amikor építkezünk vagy lakásfelújításba kezdünk. Számos lehetőség közül válogathatunk és megannyi kérdést kell megvizsgálnunk: az ár mellett a fenntarthatóságot vagy éppen a készülék dizájnját is szem előtt kell tartanunk. Ebben a cikkben hasznos tippeket adunk a jó döntéshez.
Az alábbiakban sorra vesszük, hogy milyen szempontokkal érdemes számolni, ha épp melegvízelőállító rendszert készülünk vásárolni.
Tárolókapacitás
Az úgynevezett átfolyós rendszereknél, mint amilyen a kondenzációs kazán vagy egyes napelemes rendszerek, ez a kérdés nem merül fel. Az ilyen technikával készült berendezések ugyanis korlátlan mennyiségben képesek meleg vizet előállítani, hiszen nem egy központi tartályból szolgáltatják azt.
Más a helyzet a tárolós vízmelegítőkkel, melyek közül a legelterjedtebbnek a gáz-, illetve villanybojler számít. Ha ilyen megoldás mellett döntünk, a kapacitás döntő tényező. Egy átlagos, négyfős családnak körülbelül 120 literes bojlerre lesz szüksége, két főre ugyanakkor a nyolcvan-százas modell is elegendő.
Teljesítmény
Az sem elhanyagolható kérdés, hogy a kiszemelt berendezés mennyi idő alatt melegíti fel a vizet. A villanybojlerek esetében ezzel sok gondunk nem lehet, mert jellemzően éjszaka lépnek működésbe és melegítik fel a vizet. A gázbojlereknél viszont már nagy lehet a szórás teljesítmény tekintetében. Ugyanez igaz a napelemes vagy éppen a hőszivattyús vízmelegítő rendszerekre. Hogy számunkra mekkora teljesítmény lenne az ideális, azt egyrészt az határozza meg, hogy hányan élünk egy háztartásban, és milyenek a melegvíz-használati szokásaink.
Energiahasználat
Előnyt jelent, ha egy villanybojler vagy kondenzációs kazán hamar meleg vizet varázsol a csövekbe, csakhogy ennek ára lehet. Méghozzá szó szerint, mert ha nem energiatakarékos készüléket vásárolunk, akkor bizony komoly emelkedést tapasztalunk majd a rezsiszámlánkban. Érdemes tehát a minél magasabb energiaosztályba sorolt gépek közül válogatni.
Tagadhatatlan, hogy a megújuló energiaforrásokat használó vízmelegítők verhetetlenek az energiahasználat terén. A már említett hőszivattyús és napelemes technikákkal szinte fillérekből lehet meleg vizünk – a bekerülési összeg azonban lényegesen magasabb, mint a másik két technológia esetében.
Biztonság
A régi típusú gázbojlerek és hagyományos gázcirkó kazánok sajnos rengeteg balesetért felelősek. A robbanás ugyan ritkának számít, azonban a készülék meghibásodásából fakadó szén-monoxid-szivárgás meglehetősen gyakori volt, amikor még ezek a technikák számítottak a legelterjedtebbnek.
A korszerű villanybojlerek és kondenzációs gázkazánok ezzel szemben maximálisan biztonságosak. A villanybojlereknél persze ügyelni kell arra, hogy szakember kösse hálózatba, betartva az előírásokat. Ezek után azonban nincs aggódnivalónk. A kondenzációs kazánok pedig teljesen zárt rendszerűek, így az égéstermék soha nem juthat a lakótérbe.
Helyigény
Akármilyen jó is lenne egy százhúsz literes bojler kényelmi szempontból, könnyen lehet, hogy egyszerűen nincs neki elég hely a fürdőben. Annak persze nincs akadálya, hogy a készülék mondjuk az alagsorban kapjon helyet, ha ott több tér áll rendelkezésünkre. A modern gázkazánok már nem foglalnak sok helyet, ráadásul mindkét készüléktípusból kapható vékonyabb kivitelű verzió is.
A napelemes megoldások többnyire puffertartállyal működnek. Ezek ugyan méretes darabok, elhelyezésükre azonban bárhol sor kerülhet. A leghelytakarékosabb választásnak ezzel együtt a geotermikus hőszivattyú számít, igaz, ez elsősorban kertes házakban valósítható meg.
Extra funkciók
A modern technika a melegvizes rendszereket is utolérte, így ma már számtalan kényelmi vagy éppen energiahatékonyságot támogató extra közül válogathatunk a villanybojlerek és kondenzációs kazánok esetében is. Ha a pénztárcánk engedi, mindenképp célszerű olyan készüléket beszereltetni, amit akár távolról, okostelefonnal is vezérelhetünk. Ezzel mindig optimális szinten tarthatjuk a melegvíz-készítést, és elkerülhetjük a pazarlást.
Szintén hasznos funkció a bojlerekben elérhető időjárási kompenzáció. Ennek lényege, hogy a bojler képes érzékelni a külső hőmérsékletet, és ez alapján finomhangolni a víz hőfokát. A kondenzációs kazánoknál kényelmi extrának számít például az érintőképernyős vezérlés vagy a zajmentes működés.
Dizájn
Emellett a szempont mellett sem mehetünk el szó nélkül. A legtöbb vízmelegítő rendszer rendelkezik valamilyen beltéri egységgel, ami bizony szem előtt lesz a nap huszonnégy órájában. Nem mindegy tehát, hogy a készülék hogy néz ki, és illik-e az otthonunkba. Szerencsére azok az idők már elmúltak, amikor a bojlerek kizárólag unalmas fehér színben voltak kaphatók.
A rozsdamentes acélból készült darabok például mutatósak, és ebből az anyagból akár gázkazánt is vásárolhatunk. Emellett pedig akár fekete vagy szürke színben is pompázhat a vízmelegítő a fürdőszobában. Ha az avittas hengerformának mondanánk búcsút, akkor a vékonyított bojlerek jöhetnek szóba, de a piacon letisztult téglalap alakú verziók is elérhetők.
Kérjük szakember segítségét, ha bizonytalanok vagyunk!
Akármelyik technológia mellett is tesszük le a voksunkat, az biztos, hogy azt szeretnénk, ha a vízmelegítő rendszer hosszú évekig, évtizedekig szolgálna minket. Erre azonban csak akkor lesz esély, ha az összes fenti szempontot alaposan mérlegelve hoztunk döntést. Ha pedig úgy érezzük, hogy elveszünk a technikai paraméterek sokaságában, bátran kérjük ki szakértők véleményét!
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.