Négyfogásos menü glutén-, tej- és cukormentesen szerkesztőnk ajánlásával
Hogyan készítsünk komplett menüt glutén-, tej-, és cukormentesen? Korántsem olyan nehéz, mint azt esetleg többen gondolják. A következőkben, saját, használható és tapasztalatokra épülő receptek következnek.
Előételnek kiváló lehet egy tál nyers zöldség hummusszal.
Vágj fel egy közepes nyers sárgarépát és egy uborkát 5 centi hosszú csíkokra, tedd üvegtálba, és tálald egy kis tál humusszal, amíg melegszik a leves addig büntetlenül lehet nasizni. A hummuszt megvásárolhatod boltban is, már a legtöbb közértben kapható (ajánlott elolvasni az összetevők listáját – allergén anyagot tartalmazhat).
Ha magad készítenéd:
Hozzávalók
50 dkg csicseriborsó (akár főtt, akár konzerv megfelelő. A csicseriborsót főzés előtt áztasd be pár órára.)
2 gerezd fokhagyma (ízlés szerint)
2 db citrom leve
2 evőkanál olívaolaj
3 evőkanál szezámkrém (kihagyható, vagy pirított szezámmal helyettesíthető)
ízlés szerinti só, bors
A hozzávalókat egy nagy tálban keverd össze. Ha csicseriborsó konzervet használsz, a leve is mehet a tálba, majd botmixerrel dolgozd el krémesre. A tetejére tehetsz egy csipet szárított chilit.
Levesnek kiváló egy majdnem „mindenmentes” krémleves. Nagy kedvencem a póréhagyma krémleves.
Hozzávalók
1 póréhagyma
1 közepes sárgarépa
2 kisebb burgonya
ízlés szerinti só, bors
olívaolaj
növényi sajt
A hozzávalókat vágd apróra, a répát és a burgonyát pirítsd le kevés olívaolajon. Ha a répa sárgás levet enged, mehet bele a póréhagyma, majd annyi víz, hogy éppen ellepje a zöldségeket. Sózd, borsozd, illetve aki szereti, kevés chilit is tehet bele. Ha minden puhára főtt, öntsd fel kb. fél liter vízzel és forrald fel. Botmixerrel turmixold krémesre, reszelt növényi sajttal tálald. (Érdemes tudni, hogy minden sajtot, ami akár csak 10% növényi zsiradékot tartalmaz, köteles a gyártó növényi sajtnak nevezni, így könnyedén becsaphatjuk magunkat, ha nem nézzük meg a összetevőket.)
Főételnek jöhet a rántott hús! Sima liszt helyett rizslisztet használjunk, aztán jöhet a tojás, a zsemlemorzsa helyett pedig a rizs- vagy kukoricadara (kicsit keményebb lesz tőle a bunda, de nem veszít az élvezeti értékéből). Ha nem szeretjük a darákat, akkor használhatunk burgonyapelyhet, vagy gluténmentes zabpelyhet.
Köretnek petrezselymes burgonyát vagy édes burgonyapürét ajánlok. Érdemes mindkettőt készíteni – nem mindenki szereti az édesburgonya tökszerű ízét. Az édesburgonya-pürébe érdemes kevés fokhagymát tenni és rozmaringot. Tehéntej helyett bátran használhatsz rizstejet és növényi margarint. Arra figyelj, hogy a növényi tejek vizesebbek, mint a bocitejek, így egy kevesebb kell belőlük a pürékbe.
Az igazi fejtörést a „mentes” desszert jelentheti. Készíthetünk egy könnyed totukrémet vagy sorbetet is akár.
Totukrém. Totu bioboltokban kapható – a túró tejmentes változata. Savanyított tojásfehérjéről van szó, aminek az állaga kísértetiesen hasonlít a túróhoz. Semleges íze miatt változatosan ízesíthető. Mintha a tehéntúrót használnánk: a totut a kedvenc gyümölcsünkkel, ízlés szerinti eritrittel és kevés őrölt fahéjjel turmixoljunk össze. Tálaljuk üvegpoharakban, díszítsük gyümölcsdarabokkal, fahéjjal. Ha sűrűnek találjuk, kevés növényi tejjel vagy kókuszkrémmel lazítható.
Mindenmentes sorbet: tegyünk fagyasztott gyümölcsöt egy pohárba (fontos, hogy fagyasztott legyen, mert ettől lesz fagyi állaga), öntsük fel annyi kókusztejjel, amennyi félig ellepi a gyümölcsöt, tegyünk hozzá egy evőkanál kókuszkrémet. Ízlés szerint édesíthetjük (én nem szoktam), majd turmixoljuk össze. Ízletes sorbetet kapunk. Fontos, hogy közvetlenül tálalás előtt készítsük, nem érdemes fagyasztóba tenni, mert kicsapódik a víz és jégkásaszerűvé alakul.
Jó étvágyat!
Összeállította: Tolvaj Vica
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.