Horribilis fűtésszámla? Büszke háztulajdonosok, akik nem ismerik ezt a jelenséget. November második hétvégéjén ismét kinyitnak a passzívházak
A fotón az első magyar passzívház látható, a felvétel a közelmúltban készült. A szadai családi ház volt az első épület Magyarországon, amely minden szempontból megfelelt a német minősítési szabványnak. 2009-ben valósult meg, történetét korábban már bemutattuk, itt olvasható az összeállítás.
A szadai passzívházról hét év elteltével is elmondható, hogy kiválóan működik, energiafogyasztása kiszámítható és tartósan alacsony a fűtési időszakban is. Balogh György építtető nem bánta meg a döntését. – Jó döntés volt, racionális befektetés – mondja. Ráadásul nem került sokkal többe, mint egy normál új építés, fix költségkeretből kellett kihozni, és sikerült (a bekerülési érték 2009-es árakon négyzetméterre vetítve 240 ezer forintra jött ki). A szadai ház jól példázza, hogy egy passzívház nem feltétlenül drága, s nem is feltétlenül kockaépület. A nyeregtetős lakóház semmivel nem rí ki a környezetéből.
Az érdeklődőknek 2009 óta minden novemberben – a hónap második hétvégéjén – lehetőségük van arra, hogy megnézzenek néhány magyar passzívházat, jellemzően magánépíttetők által létesített lakóépületet. A programok díjmentesen látogathatók. A német Passzívház Intézet Passive House Institute által elindított Nemzetközi Passzívház Nyílt Napok nemzetközi programsorozathoz 2009-ben csatlakoztak magyar passzívház építtetők, -tervezők és -kivitelezők, az épületlátogatásokon ők fogadják a látogatókat.
2017-ben már tizennegyedik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Passzívház Nyílt Napok c. szakmai programsorozatot világszerte, a hazai programot a Passzívház Magyarország Egyesület (PHM) fogja össze. Az egyesület tagjai több tucat passzívház tervezésében, kivitelezésében közreműködtek 2009 óta, többen közülük minősített passzívház-oktatóként is tevékenyek.
Az alábbi térképen látható, hogy 2017-ben mely országok csatlakoztak Nemzetközi Passzívház Nyílt napok programjához >>
Miért érdemes részt venni a nyílt napokon?
Első kézből ismerhetők meg a hazai megépült vagy építés alatt álló passzívházak, alacsonyenergiás házak, az érdeklődők tájékozódhatnak a részletekről, kérdéseket tehetnek fel a közreműködőknek, épülettulajdonosoknak.
A november második hétvégéjén látogatható passzívházak és alacsonyenergiás épületek körét, a nyílt nap időpontjait a https://passzivhaznyiltnapok.blogspot.hu weboldalon teszik közzé a szervezők. A programok ingyenesek, de a részvételi szándékot előre jelezni kell, a befogadható létszám korlátozott, a részvételről a jelentkezési sorrend dönt. Érdeklődni az alábbi e-mail címen lehet: phnyiltnap2017@gmail.com
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.