Cicege, görhöny, recsege, avagy így készül a tócsni, a röszti, a lapcsánka!
Kevés olyan étel van, melynek annyi neve van, mint a tócsninak vagy a rösztiburgonyának. Az alapélelmiszerekből elkészíthető finomságot több nemzet vallja magáénak; úgy tudjuk, Svájcban készítették először, de nem nyers, hanem főtt burgonyát használtak fel hozzá. Magyarok lakta területeken a legkülönfélébb nevekkel illették korok, tájegységek szerint: bandurák, bere, beré, berét, berhe, bodag, bramborák, cicedli, cicege, enge-menge, görhöny, harula, kremzli, krumplibaba, krumplimálé, krumpliprósza, lapcsánka, lapotya, lapotyka, lepcsánka, lepkepotyi, mackó, macok, matutka, nyist, pacsni, placki, recsege, rösztike, taccs, tócsi, toksa.
Nyers reszelt burgonya, tojás és liszt az alapja, zsírban, vagy olajban sütik ki. Az alaprecept variálható, az ízeivel harmonizáló hozzávalókkal gazdagítható, a fűszerezéssel is kísérletezhetünk. Fogyaszthatjuk köretként, vagy főételként salátával, savanyúsággal, valamilyen mártással.
Hozzávalók
1 kg burgonya
1 fej vöröshagyma
1-2 gerezd fokhagyma
3 tojás
1 kk só
csipetnyi őrölt fekete bors
1-2 evőkanál liszt
zsiradék a sütéshez
Elkészítés
Hámozzuk meg a burgonyát, majd közepes lyukú reszelőn reszeljük le. A reszelt burgonyát tegyük szűrőbe és alaposan nyomkodjuk meg.
A hagymát vágjuk apróra, keverjük a burgonyához, majd adjuk hozzá a felvert tojásokat. Sózzuk, borsozzuk – fűszerezzük. Annyi lisztet keverjünk hozzá, hogy sűrű palacsintatészta állagú masszát kapjunk.
Serpenyőben forrósítsunk fel kevés zsiradékot, majd – mintha palacsintát sütnénk – 2-3 evőkanálnyi adagokat süssünk. A masszát lapítsuk ki sütéskor, így a burgonyalepények hamarabb átsülnek. A tócsni mindkét oldalát süssük aranybarnára.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.