Pita és falafel, azaz csicseriborsó fasírt kenyérlepénnyel
A Közel-Keletről származó falafelt a családunkból régóta mindenki szívesen fogyasztja. Amikor pitát sütök, legtöbbször készül csicseriborsó fasírt is.
Tudomásom szerint hagyományosan nem főzik meg a csicseriborsót, csak sokáig áztatják. Én főzöm, s úgy darálom le.
Hozzávalók
400 g főtt csicseriborsó
4 gerezd fokhagyma
2 db közepes sonkahagyma (vöröshagyma)
1 nagy csokor petrezselyem
1 teáskanál (tk) köménymag
1 tk koriandermag
1 db szegfűszeg
1 hüvely kardamom magjai
1 mokkáskanál frissen őrölt bors só
0,5 dl olaj
1 db tojás
2 evőkanál (ek) csicseriborsóliszt (helyette lehet finomliszt)
2 ek szezámmag
Így készült
A fűszereket mozsárba raktam és alaposan összetörtem.
A csicseriborsó levét leöntöttem, a borsót az aprítógépbe tettem, hozzáadtam a hagymákat, a petrezselymet, az olajat, a fűszereket és az egészet összedaráltam.
Tálba öntöttem, hozzáadtam a tojást, a lisztet és a szezámmagot. Összekevertem. Kicsi, 3-3,5 cm átmérőjű golyókat formáztam belőle és egy ujjnyi, forró olajban több adagban megsütöttem.
Hozzávalók a pitához
600 + 20 g finomliszt (tönkölybúzaliszttel is készíthető)
160 g langyos tej
35 g friss élesztő
2 tk tengeri só
230 g langyos víz
40 g olívaolaj
Így készült
A langyos tejben elkevertem az élesztőt és a 3 ek lisztet (az összmennyiségből vettem el). Hagytam, hogy felhabosodjon (5 perc), ezután újra összekevertem, majd ismét felfuttattam (15 perc).
A lisztet elkevertem a sóval, hozzáadtam a langyos vizet, majd a felfuttatott élesztőt. A tésztát géppel összekevertem, végül hozzáadtam az olajat.
A munkapulton kidolgoztam a tésztát szép hólyagosra és leborítottam egy tállal. Hagytam, hogy a duplájára keljen.
Ezután kissé ellapítottam és 12 darabba vágtam. Egyenként kicsi bucikat formáztam, és letakartam egy tiszta, enyhén nedves vászonnal. Hagytam így pihenni 20 percig.
A sütőt bemelegítettem 200 fokra, légkeveréssel. A tésztabucikat egyenként kb. 13-14 cm átmérőjű körré nyújtottam, sütőpapírral lefedtem a sütőrácsot és 6 darabot ráfektettem. Két adagban megsütöttem nagyjából 15 perc alatt (addig kell sütni, amíg szépen felpúposodik, s kap egy kis színt).
Azon nyomban forrón, az egyik sarkát felvágva már tölthetjük is meg, ki-ki kedve szerint. Mindig annyit készítek, amiből marad későbbre. Iskolai tízórainak is teljesen megfelel, igaz nem lesz meleg, de a srácok hidegen is szokták szeretni.
A falafel mellé sok-sok nyers vegyes salátát, medvehagymát, joghurtot és csípős szószt tettünk bele.
Jó étvágyat hozzá!
Recept, fotók: Molnár Ágnes | Szeretetrehangoltan
Ajánló
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.