Hegyestű. Lenyűgöző kilátás nyílik a Balaton-felvidékre a 8 millió éves bazaltvulkán tetejéről
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park és a Bakony-Balaton Geopark egyik kihagyhatatlan természeti képződménye a Zánka és Monoszló között 337 méterre magasodó Hegyestű.
Hegyestűt úgy is emlegetik, mint a Káli-medence kapujának őre. Ha felkeressük, testközelből láthatjuk, milyen egy kb. 8 millió évvel ezelőtt működött bazaltvulkán belseje. Félbevágott vulkánnak is nevezik, mivel a hegy egyik felét, az északit, az egykori kőbánya lefejtette. A visszamaradt, közel 50 méter magas bányafal egyedülálló látványt nyújt, európai viszonylatban is ritkaságszámba megy.
Az egykori vulkán kráterében megdermedt láva a kihűlés folytán sokszögletű, függőleges oszlopokra vált el. A képződményt ritkaság ilyen jelentős kiterjedésben látni.
Hegyestű tetejére lépcsősoron keresztül juthatnak fel a látogatók, onnét csodás panoráma nyílik a Balatonra és a Balaton-felvidék jellegzetes tájrészleteire: délről a Fonyódi-hegy, onnan nyugatra a Badacsony, a Gulács, a Keszthelyi-hegység, a Csobánc, a Fekete-hegy, a Boncsos-tető, a távolban még a Tátika is felismerhető.
Az egykori bazaltbánya épületében kiállítás látható a Balaton-felvidéki Nemzeti Park térségének földtani felépítéséről, természeti értékeiről, s a bazaltbányászat emlékeiből. A Dunántúl jellegzetes kőzeteiből összeállított szabadtéri kőpark segítségével geológiai időutazáson vehetnek részt a látogatók.
Webajánló: bfnp.hu/hu/latogatohelyek
Fotók: Mesterházy Mónika / eletszepitok.hu
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.