Egészségmegőrző, közérzetjavító praktikák hideg téli hónapokra
Az extrém hidegben főként az idősek, csecsemők, kisgyerekek, krónikus betegségben szenvedők, hátrányos helyzetűek vannak egészségügyi kockázatnak kitéve, de az egészséges szervezetet is megpróbálja a farkasordító hideg. Összegyűjtöttünk néhány közérzetjavító, egészségvédő praktikát, melyek segítenek, hogy kemény mínuszokban is komfortosa(bba)n érezzük magunkat.
Öltözködés
Sapka, sál, kesztyű, csizma, nagykabát… A hideg időnek nincsen csúnya ruhája.
Extrém hidegben a télikabát alatt 3-4 réteg felsőruházat legyen rajtunk; úgy válasszunk, hogy egy-két réteget le tudjunk venni, ha fűtött helyiségben tartózkodunk hosszabb ideig. A farmernadrág kellemetlen viselet ilyenkor, ahogy a vékonyabb szövetnadrág is, de ha harisnyát veszünk alá, nem fagy a lábunkra. Nem kell lemondani a szoknyáról extrém hidegben sem: vékony harisnyanadrágra húzhatunk téli legginget, ha lábszárvédő és meleg zokni is van rajtunk, nem fogunk fázni. Derékmelegítőt is érdemes viselni, praktikus, jól lehet hozzá öltözni – bár elsősorban nőknek ajánlják, léteznek gyerekeknek, férfiaknak készített változatok is. Aki nem szeret sapkát hordani, viselhet fülvédőt – jól melegít. Praktikusak a csősálak, melyek nyakban és fejfedőként is hordhatók; az érzékeny arcbőrt is védik a hidegtől.
Melegítő ételek, italok
Fogyasszunk melegítő ételeket, italokat! Vihetünk magunkkal forró teát termoszban, felmelegít egy tál forró leves, naponta legalább egyszer együnk meleg ételt. Bizonyos fűszerek is fűtenek; aki szereti a csípőset, ízesítheti az ételeket chilivel, erős paprikával, melegítő (vérpezsdítő) hatása van a gyömbérnek, fahéjnak, kurkumának is.
A folyadékfogyasztás ugyanolyan fontos, mint a meleg nyári időszakban, naponta 1,5-2 liter szűrt vizet vagy ásványvizet érdemes meginni. .
Bőrápolás
A téli időjárás próbára teszi a bőrünket, a kezünk és az arcunk reagál a leggyorsabban a hidegre, ezért különösen fontos a kéz- és arcápolás. Használjunk naponta többször kézkrémet, az arcbőrt nappal hidratáljuk, lefekvés előtt (hetente többször) használjunk arcpakolást, éjszakára vigyünk fel a bőrre tápláló krémet.
Immunerősítő, vérpezsdítő a fokhagyma, a méz, a citrom is. Reggelenként – ha tehetjük – igyunk frissen facsart narancslevet vagy fűszerezett teákat; melegítő hatású az ánizs, az édeskömény, a gyömbér, a kardamom, a fahéj, a szegfűszeg. A csilis kakaó is jó választás ilyenkor.
Minden olyan tevékenység javítja a komfortérzetet, ami felpörgeti a vérkeringést, legyen az sport vagy akár egy fél- egyórás séta a természetben. A természet közelsége lelazít, gyönyörködhetünk a téli tájban, szmogmentes, tiszta időben harapni lehet a levegőt, igazi oxigénbomba a sejtjeinknek.
Ha repkednek a mínuszok
Ilyenkor is lehetünk kreatívak. Jégvirágos szappanbuborékot fújni csak mínuszokban tudunk; a fagyos, jeges felületen megülő buborékon hamar megjelennek a jégvirágok. Macerás kivitelezni, de megéri rá időt szánni. Különleges látványt nyújtanak a szemünk előtt kinyíló jégvirágok (fotón, videón megörökíthetjük a folyamatot).
Ha nagyon elegünk van a hidegből, iktassunk be olyan tevékenységeket, melyek szó szerint melegséget adnak. Ki szeret a konyhában főzni kánikulában? Ilyenkor kifejezetten jól esik a meleg tűzhely mellett állni…
Ha fázunk az ágyban, tegyünk magunk mellé melegvizes palackot vagy felmelegített meggymagpárnát. Lazuljunk el egy forró habfürdőben, ha tehetjük, menjünk szaunázni! Az infraszauna különösen hatásos: megizzaszt, méregtelenít, szépíti a bőrt.
Fogcsikorgató hidegben lehet igazán értékelni az otthon melegét, ami sokaknak nem adatik meg. Rájuk gondolva miért panaszkodnánk a mínuszok miatt? Inkább segítsünk a rászorulókon!
Nyitókép: Yan Krukov/Pexels
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.