Hogyan vészeljük át lakásban a kánikulát?
Klímaberendezés nélküli tetőtérben vagy panellakásban nem könnyű átvészelni a kánikulát; a helyiségek annyira felmelegszenek, hogy gyakran melegebb van bent, mint odakint. Az éjszakai szellőztetés kis időre enyhülést hoz, de nem sokat segít. Érdemes ilyenkor bevetni minden hűsítő praktikát, a nagy meleg az egészséges szervezetet is próbára teszi.
Jégkocka
Mindig legyen a fagyasztóban jégkocka. Nemcsak italok, melegben ajánlottan szűrt víz vagy ásványvíz hűsítéséhez, hanem testünk felfrissítéséhez is jók. Több jégkockatartó legyen forgalomban, hogy folyamatos legyen az utánpótlás. Borsos áron professzionális jégkocka készítő berendezések is kaphatók, ám ezeknek főleg a vendéglátó egységek vehetik hasznát, otthoni használatuk nemigen térül meg. Nagy, henger alakú, szűrt vízből készített jégkockákat is be lehet szerezni 2,5 és 5 kilós kiszerelésben (jellemzően 450-1000 forintért), de felesleges költeni rá, ha házilag is tudunk jeget készíteni. Praktikusak a zacskós jégkocka készítők a csukló vagy a boka jeges borogatásához, enyhülést adnak nagy melegben. Zacskóba és törölközőbe bugyolált jégkockával a homlokunkat is hűsíthetjük.
Zuhany
A legegyszerűbb, leggyorsabb frissítő, ami otthon kéznél van. Érdemes váltott zuhanyt venni (nem mindenki bírja), hőségben igazi luxus, ha egy kicsit vacoghatunk. Laza ruhát viseljünk, ne tapadjon ránk semmilyen textil, kerüljük a szintetikus anyagokat (nőknek a legjobb otthoni viselet ilyenkor a laza, leheletkönnyű női tunika). Zuhany után elég felületesen megtörölközni, hamar megszáradunk. Ha a hajunk vizes, kellemesen hűsít.
Lábáztatás, testpermet
Zuhany helyett a hideg vizes lábáztatás is sokat javít a komfortérzeten. A testpermet is segít, lehűti a bőrt.
Igyunk napi 3 liter szűrt csapvizet vagy ásványvizet!
Ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni. Sokan hajlamosak elfeledkezni a folyadékbevitelről, kánikulában különösen nagy dózisban igényli a szervezet a vízutánpótlást. Kánikulában sejtszinten szomjazunk! Izzadunk, a szokásosnál nagyobb mennyiségű ásványi anyagot veszítünk. Vitaminban és ásványi anyagban gazdag ételeket – nyers zöldségeket és gyümölcsöket – fogyasszunk, és igyunk meg napi két 1,5 literes ásványvizet; ha sportolunk, ezen felül 1,5 litert. Ízesített vizet vagy gyümölcsös jégkockát is készíthetünk. Ha nem bírjuk meginni az ásványvizet, válasszunk ízesített változatokat, alacsonyabb a kalóriatartalmuk, mint a márkás szénszavas üdítőknek. Egyébként sem szabad szénszavas üdítőkkel kiszolgálni a szervezet folyadékigényét. Sajnos a rostos, szűrt üdítőitalok is tetemes mennyiségű cukrot tartalmaznak. Egy doboz itallal egy kiadós reggelinek megfelelő üres kalóriát viszünk be.
Nincs klíma? Hogyan hűtsük a levegőt?
Az éjszakai kereszthuzat áldásos hatásait a kora reggeli órákban élvezhetjük. Az ablakokat kora reggel érdemes becsukni, a sötétítő függönyöket behúzni, és ha van, a külső vagy belső árnyékolót lehúzni. Ha egész nap a lakásba vagyunk szorítva, nem kellemes estig sötétített helyiségekben tartózkodni, bár megvan a maga hangulata. Az árnyékolás kicsit megfogja a nap sugarait, de klíma nélkül ugyanolyan fülledtnek érezzük a levegőt. Érdemes ezért beruházni legalább egy kisebb ventilátorra. Álló, asztali és mennyezeti változatok kaphatók. Léteznek párásító ventilátorok is, nagyon kellemes érzetet adnak, finom vízpermetet szórnak a levegőbe. Kültéren célszerű ezeket elhelyezni, de beltéri változatok is léteznek. Ultrahangos párásító-léghűtő berendezés is kapható, relatíve elérhető áron.
Kánikulában a helyiségben elhelyezett száradó ruhák is légfrissítő hatásúak, párásítják a levegőt. Ha épp nincsen mosnivaló, vizes lepedőt is tehetünk az ajtóra.
Az árnyékolásról, energiatakarékos klimatizálásról készült korábbi összeállításunkban további hasznos tippekkel szolgálunk. Itt olvasható >>
Együnk hideget!
Általánosságban elmondható, hogy kánikulában kevesebbet eszünk, szervezetünk olyannyira a hőszabályozással van elfoglalva, hogy kevesebb energiát tud/akar fordítani az emésztésre. Figyelünk testünk jelzéseire! Ne azért együnk, mert ebédidő van, vagy mert a szemünk kívánja a harapnivalót. A hideg ételek különösen jól esnek ilyenkor. A hűtött gyümölcslevesek, a hűtött friss zöldséglevesek, a friss, könnyű saláták. Érdemes mellőzni a nehéz desszerteket. A gyümölcsfagylaltok ilyenkor jobban esnek, mint a nehezebben emészthető, magasabb cukortartalmú tejes fagylaltok.
Nyári receptek
Nagy kedvencünk a jégbe hűtött uborkaleves – remek hűsítő és egészséges is.
Könnyű nyári desszerteket is beiktathatunk.
A kávét nem kell megvonni magunktól teljesen; ha sokat kávézunk, legalább kánikulában fogjuk vissza magunkat, 2-3 adagnál ne igyunk többet. Kávés jégkockát is készíthetünk.
Lehet kapni jégkásakészítő keverőpoharat vagy akár jégkásakészítő berendezést is, de fapados módszerrel is megpróbálkozhatunk a jégkásakészítéssel.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.